Magdalena Bzdura, 2012-02-13 Dąbrowa Górnicza Zajęcia przedszkolne, Scenariusze
Scenariusz zajęcia otwartego pt "Święta Bożego Narodzenia"
Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami
Grupa: 5,6- latki
Data: 19.12.2011
Temat tygodnia: Święta, Święta
Temat dnia: Bombki i liczby
Prowadzący: Magdalena Bzdura
Obszary edukacyjne: 1,2,3,4,5,6,8,10,13,14,15
Cele ogólne:
• Zapoznanie ze zwyczajami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia w różnych krajach,
• Rozwijanie umiejętności liczenia,
• Pogłębianie więzi rodzinnych w wyniki współpracy dzieci z rodzicami.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• Wymawiać tekst rymowanki na przemian cicho i głośno, płynnie i punktowo,
• Wymawiać tekst rymowanki z różną intonacją,
• Wymawiać tekst rymowanki według podanego wzoru,
• Przeliczać przedmioty, narysować odpowiednią liczbę kropek obok odpowiednich obrazków,
• Dokończyć rysowanie szlaczków,
• Sprawnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne,
• Zauważyć różnice pomiędzy bombkami, otoczyć pętlą bombki w tych samych kolorach,
• Odszukać w sali sylwetę takiej samej bombki jak ta, której obrazek ma na kartoniku,
• Wspólnie z nauczycielem policzyć, których bombek jest więcej, a których mniej,
• Wypowiedzieć się spójnie i logicznie na temat zwyczajów świąt Bożego Narodzenia w innych krajach,
• Obrysowywać kontury świątecznych pierniczków,
• Wspólnie z rodzicem wykonać pracę plastyczną,
• Słuchać poleceń nauczyciela,
• Zachowywać zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w sali.
Metody:
Słowna – polecenia, objaśnienia do ćwiczeń, recytacja rymowanki przez nauczyciela, omówienie wykonanych zadań.
Czynna – zadań stawianych przez nauczyciela.
Oglądowa – kolorowe bombki.
Aktywizująca – wykonanie pracy plastycznej.
Formy:
Indywidualna
Zespołowa
Środki dydaktyczne:
Sylwety bombek, karta pracy, ciekawostki o świętach Bożego Narodzenia w innych krajach, klej, blok techniczny, nożyczki, sizal, suszone pomarańcze, kawa w ziarenkach, liść laurowy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.
1. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki Niezwykły gość.
Przyszła do nas choinka zielona,
płatkami śniegu pięknie ozdobiona.
• Wymawianie rymowanki na przemian: cicho – głośno, legato (płynnie), staccato (punktowo).
• Wymawianie z różną intonacją: wesoło, smutno, ze złością, ze strachem.
• Mówienie według podanego wzoru, np. wysoko – nisko, rysując w powietrzu, podczas wymawiania poszczególnych sylab, linie do góry i na dół.
2. Wykonanie zadań na karcie pracy.
• Liczenie na obrazku: choinek, bombek, łańcuchów. Rysowanie odpowiedniej liczby kropek obok odpowiednich obrazków, pod dużym obrazkiem. Kończenie rysowania szlaczków – karta pracy.
• Określanie różnic pomiędzy bombkami. Otaczanie pętlami bombek w tych samych kolorach – karta pracy.
3. Zestaw ćwiczeń porannych.
II.
Za jęcia otwarte dla rodziców „Święta Bożego Narodzenia”
4. Zabawa dydaktyczna Kolorowe bombki.
Nauczyciel rozwiesza w sali duże sylwety bombek w różnych kształtach i kolorach. Dzieci losują kartoniki z bombkami i swobodnie poruszają się z nimi po sali przy dźwiękach muzyki. Podczas przerwy w grze odszukują w sali sylwetę takiej samej bombki jak ta, której obrazek mają na kartoniku, i siadają pod nią. Wspólnie z nauczycielem liczą, których bombek jest najwięcej, a których – najmniej. Podczas powtórzeń zabawy dzieci zamieniają się kartonikami z bombkami.
5. Poznawanie zwyczajów, tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia w innych krajach europejskich.
6. Wykonanie wspólnie z rodzicami pracy plastycznej: Świąteczna kartka.
7. Spacer – dotlenianie organizmu dzieci.
8. Dorysowywanie elementów łańcuchów tak, żeby w każdym fragmencie było ich siedem. Łączenie ze sobą gałązek, na których jest siedem bombek – karta pracy.
9. Obrysowywanie konturów świątecznych pierniczków. Określanie, co one przedstawiają – karta pracy.
10. Zabawa orientacyjno – porządkowa Niezwykłe bombki.
Każde dziecko otrzymuje pasek kolorowej bibuły. Porusza się z nim swobodnie po sali przy dźwiękach tanecznej muzyki. Podczas przerwy w grze dzieci układają na dywanie kształt wymyślonej przez siebie bombki choinkowej.
|